اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۰۶۲ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۹
  گزارش مهر از صنایع دستی زنجان؛

  مس زنجان به روزهای اوج بازگشت/قلم زنی روی مس هنر بازمانده ازگذشته

  زنجان-«مس زنجان» هنری بازمانده از هزاران سال پیش، هنری که تلفیقی از ذوق و هنر با فلز مس است تا مسافران و گردشگران نوروزی زنجان سوغاتی ارزشمند و مصرفی را با خود از زنجان به یادگار ببرند.

  خبرگزاری مهر-گروه استانها: هنوز صدای چکش های مسگران در راسته بازار زنجان  به گوش می رسد و نسل هنرمندان مسگر زنجان بازیابی مجدد کرده اند و نسل جوان وارد عرصه کرده اند.

  بازار مسگرهای زنجان و صدای قلم‌زنی روی مس در این راسته همواره مورد توجه گردشگران بوده است. این روزها مس از کمدهای مادربزرگ‌ها خارج شده و در خانه‌ها جایگاه اصلی خود را به‌دست آورده است.

  صنعت دستی مس در زنجان به بیش از یک هزار سال قبل و به دوره ساسانیان باز می‌گردد.

  صنعت دستی مس در زنجان به بیش از هزار سال قبل و دوره ساسانیان در زنجان باز می‌گردد و احتمالا مهمترین مقطع رشد صنایع مس زنجان در دوره سلجوقیان بود که صنعتگران زنجانی برای این اقوام تازه استقرار یافته ترک آفتابه لگن‌های مسی با نقش حیوانات اساطیری می‌ساختند.

  بعدها در دوره ایلخانان با ورود تعدادی هنرمند چینی به وسیله هولاکوخان به زنجان، صنعت مس زنجان تکامل بیشتری یافت و آفتابه لگن‌های مسی برجسته و منقش این شهر با نقش‌های برجسته از گل و گیاه و با لگن‌های کنگره‌دار مزین شده و برای صدور به بلاد چین و کناره‌های مدیترانه آن روز مهیا شد اما متاسفانه این نوع آفتابه لگن‌های عتیقه که یادگار تکامل صنایع دستی زنجان در ادوار هزاره و پیش از هزاره اول بود چیزی باقی نمانده و بیشتر آنها رهسپار کوره‌های ذوب مس شده است.

  انواع ظرف مسی مثل تیان، تشت لگن و تاس حمام، روشل، تونگ و پارچ مسی و آفتابه و مخزن سقا خانه مسی بود و ظروف آشپزخانه مثل دیگ‌های بزرگ و کوچک، تیانچه، بادیه، دیزی مسی، آبکش مسی، قابلمه و تابه مسی و ظروف دیگر مسی برای سر سفره و مهمانی مانند بشقاب هشت گوش و گرد و کاسه و پیاله و دوری و کفگیر و ملاقه قاشق مسی و لیوان مسی و پارچ مسی و آفتابه لگن مسی برای شستشوی دست بعد از جمع آوری غذا از سر سفره و نیز مجمه مسی، سینی بادامی گرد و فراشی و مجمه، چای دان، زیر استکان، منقل مسی، پاطیل و انواع سطل‌ها و زیر سیگار مسی و غیره بوده است.

  معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان لزوم برون رفت از نگاه سنتی و بومی در صنعت مس استان زنجان مورد تاکید قرار داد و گفت: برای توسعه فروش و بسته بندی در صنعت مس باید نگاه سنتی رفع شود و طراحی ها و گرافیکست ها در زمینه بسته بندی مس وارد شود.

  محمود علیمحمدی افزود: متاسفانه در زمینه همکاری با مجموعه های بسته بندی و طرحی بسته بندی از سوی فعالان صنعت مس استان مقاومت صورت می گیرد و این امر به دلیل بحث ارزش افزوده این محصول است.

  صنایع دستی یکی از میراث ماندگار این سرزمین کهن و از جمله صنایع بومی و محلی است که در اعتقادات، باورها، آداب ورسوم مردم ریشه دارد، اما توسعه آن به اعتقاد کارشناسان بهترین راه برای رونق اقتصاد و حل مشکل اشتغال است.

  همچنین رئیس اتحادیه چاقوسازان زنجان، با تاکید بر اینکه فعالیت های خوبی در استان در زمینه بسته بندی محصول  چاقو صورت گرفته است  در عین حال  خواستار توسعه هر چه بیشتر این بخش شد.

  رضا رابط  با بیان اینکه بسته‌بندی مناسب صنایع‌دستی در صادرات آن و همچنین جلب مشتری بسیار تاثیرگذار است  افزود: صنایع‌دستی زنجان به‌ویژه چاقو که مهم‌ترین محصول در این حوزه بوده، نیازمند بسته‌بندی‌های شکیل و در خور توجه است.

  وی ادامه داد: در شرایطی که طرحی برای بسته‌بندی ارائه می‌شود باید نظر تولیدکنندگان نیز اخذ شود چون این  امر موجب می شود حجم و اندازه محصول تولید شده با بسته بندی یکسان شود.

  رابط تاکید کرد: ارائه هرگونه طرح بسته‌بندی برای چاقوهای دست‌ساز زنجان نیازمند همکاری با اتحادیه است.

  نبود بسته بندی مناسب مشکل بزرگ برای صنایع دستی

  یک فعال و کارشناس صنایع دستی در استان زنجان گفت: مشکل بزرگی که امروزه در مقوله صنایع دستی به چشم می خورد  عدم  وجود بسته بندی و عرضه مناسب این محصولات است.

  کبری اشتری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این خود یکی از مهمترین راه هایی است که در بازاریابی بهتر و جلب مشتری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  وی ادامه داد: بسیاری از کالاهای صنایع دستی (دست بافته های سنتی، ظروف زیبای سفالی وفلزی) که سال هاست افراد زیادی در زمینه تولید آنها مشغول به کار هستند، اکنون به دلیل ناآگاهی از اصول بازاریابی و عرضه نا مناسب با فروش و بازار خوبی مواجه نیستند.

  اشتری در حالی که صنایع دستی خارجی و تولیدات صنعتی و کپی برداری شده به دلیل بسته بندی های شکیل که در اکثر موارد کیفیت آنها از خود محصول بیشتر است، از اقبال خوبی برخوردار است واستقبال روزافزون مردم از این دست کالاها نشان دهنده اهمیت و توجه خریدار به بسته بندی کالااست.

  مدیرعامل شرکت فرش گلگشت افزود: بنابراین در دوره ای که استفاده از متدهای روز برای بدست آوردن بازار و معرفی کالا وفروش آن به سرعت در حال پیشرفت است، نمی توان بدون به کارگیری شیوه های مختلف تبلیغات و بسته بندی به رقابت با دیگر محصولات پرداخت.

  اشتری افزود: بسته بندی به عنوان یکی از شاخه های مهم در بازاریابی و تبلیغات به شمار می آید به عنوان یک صنعت در دنیا مطرح است و یکی از مهمترین راه هایی است که در بازاریابی بهتر و جلب مشتری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

  وی گفت: چه بسیار دیده شده که به دلیل نبود بسته بندی ایمن مشتری از خرید خود صرف نظر کرده است.

  اشتری با بیان اینکه مشتریان انتظار خرید صنایع دستی با بسته بندی های مناسب را دارند افزود: از این رو نیاز به فرهنگ سازی برای درک جایگاه و نقش بسته بندی در مزیت های بیشمار آن هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم به شدت احساس می شود.

  اشتری گفت: با طراحی بسته بندی مناسب به عنوان یک جاذبه و مزیت به منظور حفظ جایگاه وتشخیص بخشی به محصولات صنایع دستی این محصولات را بیشتر و بهتر بفروشیم. چرا که یک بسته بندی خوب می تواند خود یک فروشنده خوب باشد.

  اوج هنر فلز‌کاری دوره اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره زنجان در کنار مراکزی همچون خراسان، موصل، همدان، اصفهان و ری یکی از مهم‌ترین قطب‌های فلزکاری محسوب می‌شد و در این دوره زنجان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تهیه ظروف مرصع‌کاری شده، مطرح بوده است.

  مس علاوه بر زیبایی و اصالت هویت، دارای خواص درمانی بسیاری است، به‌گونه‌ای که بسیاری از پزشکان استفاده از ظروف مسی را به بیماران خود توصیه می‌کنند. به همین جهت علاوه‌بر ساخت ظروفی مانند قابلمه و دیگچه‌های مسی، به ساخت سایر ظروف با این فلز گران‌بها همچون کتری، قوری، لیوان نیز توجه شده است.

  هم‌اکنون با توجه به رویکرد دوباره در استفاده از ظروف مسی، این هنر صنعت پس از دو دهه افول، جان تازه‌ای یافته است. از روش‌های به‌کار رفته برای تزیینات بر روی ظروف مسی در این شهر می‌توان به قلم‌زنی و حکاکی روی مس اشاره کرد علاوه بر آن زیور آلات مسی نیز ساخته شده و مورد توجه قرار گرفته است.

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی