اخبار تازه

پربازدید ها

  کد خبر ۱۰۵۵ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷
  در قالب برنامه‌های متنوع

  صدای بهار به گوش می‌رسد/ همراه با رادیو تا پایان تعطیلات نوروزی

  صدای جمهوری اسلامی در ایام نوروز ویژه برنامه هایی برای مخاطبانش تدارک دیده است که در روزهای آغازین سال آینده تا پایان تعطیلات از رادیو شنیده می شوند.

  به گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از خبرگزاری مهر، در نوروز ۹۵ ویژه برنامه های متنوعی در شبكه های مختلف رادیو شنیده خواهد شد و شبکه‌های مختلف سعی کرده‌اند با تولید و پخش برنامه‌های نوروزی متفاوت را برای شنوندگان خود رقم بزنند.

  رادیو بهـاران

  رادیو ۲۴ ساعته بهاران تا ۱۵ فروردین علاوه بر اطلاعات نوروزی برنامه هایی درباره اعزام كاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی ۸ سال دفاع مقدس پخش می كند. «سین مثل سفر مثل سنگر» تلاش می كند تا به مرور خاطرات مسافران كاروان های سیاحتی مذهبی راهیان نور كه به بازدید از مناطق جنگی به منظور پاسداشت و یادمان شهدا عازم این مناطق شده اند بپردازد. این سفرها فرصت ارزشمندی است تا سهم كوچكی از جان فشانی ها و رشادت های فرزندان این آب و خاك در برابر دشمن نمایش داده شود.

  «آب و آیینه» برنامه ای با هدف مروری بر ادبیات منظوم و منثور دفاع مقدس شامل شعر، داستان و آنچه در این حوزه در سال های جنگ و پس از جنگ خلق شده است. «پوتین های خاكی» در خصوص زندگینامه شهید چمران است. «خانه ام همین جاست» با بازخوانی پرونده پر افتخار سالهای دفاع مقدس با محوریت تحكیم هویت، غرور و افتخار ملی در جوانان روی آنتن می رود. برنامه روایی «پایی كه جا ماند» در خصوص یادداشت های سید ناصر حسینی است كه خاطرات شیرین جبهه را در برمی گیرد.

  مجله «پلاك عاشقی» شامل یاد و خاطره شهدا، گفتگو با سرداران و فرماندهان جنگ، آزادگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس و وصیت نامه شهدا است. برنامه «یاد ایام» به گفتگو با خانواده شهدا، سرداران جنگ و جانبازان دفاع مقدس می پردازد. برنامه روایی نمایشی «نیمه پنهان» گوشه ای از زندگی شهدای بنام دفاع مقدس را به روایت می كند. برنامه روایی «دا» خاطرات زهرا حسینی از حال و هوای جنگ در خرمشهر را بیان می كند. وی برای كمك به مردم در جریان دفاع از خرمشهر تصمیم می گیرد در غسالخانه مشغول به كار شود. مجله رادیویی

  «آهای دلای با وضو» با آیتم های متنوع در خصوص آزادگان و جانبازان دفاع مقدس پخش می شود. برنامه اذان گاهی «مشكات» شامل احكام، تلاوت و ادعیه روی آنتن می رود.   مستند «راز پروانه ها» به زندگی سرداران شهید دفاع مقدس می پردازد.

  برنامه مستندی «اطلس هشت» به چگونگی شكل گیری عملیات مرصاد، بررسی اهداف منافقین از عملیات، ارزیابی نتایج این عملیات برای ایران و گروهك منافقین و به نقش منافقین در جنگ تحمیلی می پردازد. در این برنامه «روزهای حماسه» سعی می شود به تاریخی درست از جنگ ایران و عراق كه در آن ابعاد حماسی و عقلانی جنگ به شكل حقیقی و واقعی وجود دارد، بپردازد.

  برنامه «ارغوان» با پخش ترانه های بهاری، ملی میهنی و سرودهای دفاع مقدس علاوه بر استقبال از بهار یادآور شكوه و عظمت ایران اسلامی و گرامیداشت یاد وخاطره شهدا، رزمندگان و ایثارگران هشت سال جنگ تحمیلی خواهد بود. «شوق پرواز» با محوریت ابتكارات و خلاقیت های خلبانان و افسران نیروی هوایی در دوره هشت سال دفاع مقدس روی آنتن خواهد رفت. معرفی اجمالی هوانیروز، دستاوردهای پس از جنگ در این حوزه و یادی از بزرگان هوانیروز از نكات برجسته این برنامه است. «می نویسم تا بمانم» به بازخوانی وصیت نامه شهدا می پردازد.
  برنامه «باران لبخند» در خصوص طنز در دفاع مقدس و آثار فرهنگی هنری طنز بجا مانده از دفاع مقدس است.

  برنامه «به همین سادگی» پای صحبت های مسئولان و متولیان برگزاری اردوهای فرهنگی راهیان نور می نشیند و آنان در سمت های مختلف از فعالیت ها و دستاوردهای این سفرها با مخاطبان سخن می گویند. برنامه «همسنگر» شرح آثار وبركات دفاع مقدس برای استحكام نظام جمهوری اسلامی ایران است. برنامه «هشت خوان» با تمركز بر قصه های پایداری به عنوان یكی از اشكال ادبیات مقاومت با رویكردی در جهت مقاومت و ایستادگی مردم ایران با درونمایه عمیق اعتقادی برخاسته از فرهنگ اسلامی سعی می كند با روایت قصه های برگزیده دفاع مقدس همراه با یك بخش كارشناسی به شكل گیری ادبیات مقاومت بپردازد. «تقاطع» برنامه ای كه به بررسی جنگ در خاورمیانه و بیان ریشه ها و شیوه ها و اهداف جنگ در دوران دفاع مقدس می پردازد.

  «مشرق جان» برنامه اذان گاهی ظهر با محوریت انتظار ظهور و شرایط آن پخش می شود. برنامه «عطر حضور شما» در سه بخش ۱۵ دقیقه ای متصل به هم است كه با یك خاطره از همسر رزمندگان شهید شروع می شود و با ترانه ای عاشقانه به بخش دوم می رود. در بخش دوم نامه ای كه بیانگر سبك زندگی ایرانی اسلامی است و از سوی همسر شهید نوشته شده ادامه می یابد و در انتها با یك ترانه كه بیانگر رشادت ها و ایثار رزمندگان و شهداست و متصل كننده بخش دوم وسوم است به پایان می رسد. در بخش سوم برنامه یك سری سوال ها مطرح می شود كه جوانان به آن پاسخ می دهند. در واقع افراد موقعیتی ملموس خاص امروزی را با موقعیت خاص زمان دفاع مقدس منطبق می كنند تا افراد براساس حقوق و تكالیف و مسئولیت پذیری به آن پاسخ دهند. پاسخ درست زمانی است كه فرد بنا بر مسئولیت پذیری رفتاری متناسب با رزمنده مورد نظر نشان دهد و آن رزمنده معرفی می شود.

  نمایش «دختر شینا» به بازخوانی خاطرات خانم قدم خیر محمدی همسر شهیددر قالب نمایش می پردازد. «نت عاشقی» برنامه ای است كه با پخش موسیقی دفاع مقدس و روایت اتفاقات آن در تلاش برای گرامیداشت یاد حماسه آفرینان و رزمندگان سرافراز دفاع مقدس و ارزشها و هویت انقلابی و اسلامی ایران است. برنامه «مسیر» به معرفی مهندسان جنگ در حوزه خاكی و دریایی، دستاوردهای صنایع دفاع و نیروی زمینی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از جنگ می پردازد. «به قصد قربت» برنامه ای با موضوع راهیان نور دانشجویی، سخنرانی مقام معظم رهبری و نمایش در مورد راهیان نور و... است.

  «برداشت» به بررسی آثار سینمایی دفاع مقدس در سالهای جنگ و پس از آن می پردازد. برنامه «اسوه های جاوید» در خصوص قهرمانان و پهلوانان ورزشكار جانباز دوران دفاع مقدس است كه در میدان های بین المللی ورزشی افتخاراتی را به ارمغان آوردند. «در مسیر بهشت» برنامه اذان گاهی مغرب با كارشناسی محمد نصرآبادی كه به تفسیرآیات قرآن می پردازد. نمایش «لشكر خوبان» با بازخوانی خاطرات مهدی قلی رضایی و وقایع مربوط به لشكر عاشورا در قالب نمایش پخش می شود. ویژه برنامه «پرانتز» در خصوص خبرنگاری جنگ و خاطرات و نقشی كه خبرنگاران در دفاع مقدس ایفا كرده اند.

  «فتح قله» نام مسابقه ای است كه در آن موقعیتی نزدیك به موقعیت یكی از عملیات ها برای شركت كنندگان تعریف می شود و تصمیم گیری آنها را می سنجد كه اگر نزدیك به تصمیم گیری فرماندهان همان عملیات بود برنده اعلام خواهند شد. در انتهای برنامه اشاره ای به عملیات مورد نظر خواهد شد.

  برنامه گفتگومحور «پلاك» كه ساختار آن درباره راهیان نور و بركات این سفر روحی و معنوی است. در این برنامه ابعاد فرهنگی راهیان نور از نگاه مسئولان بررسی می شود. همچنین مجموعه داستانها و قصه های دفاع مقدس در قالب برنامه «قصه هفت گنبد» پخش می شود.

  برنامه «ترانه آبی» با موضوع مقاومت به بررسی اشعار مقاومت در نقاط مختلف دنیا از فلسطین تا امریكا و افریقا و داستان دردها و مشكلات نژادهای مختلف در آمریكا، مسلمانان فلسطین، مردم لبنان و... می پردازد.

  رادیو نمایش

  اداره كل هنرهای نمایشی رادیو همزمان با آغاز نوروز ۹۵، ۶۳ ساعت نمایش جدید را برای پخش در رادیو نمایش و سایر شبكه‌های رادیویی آماده كرده است. از میان این نمایش‌ها می‌توان به روزهای به یاد ماندنی، خشت اول، زندگی شما، خانواده آقای نوروزی، داستان این چند نفر، یك روز كه هزار روز نمیشه اشاره كرد. این آثار با هنرمندی بیش از ۱۵۰ بازیگر مطرح نمایش‌های رادیویی به همراه صدابرداران، افكتورها، كارگردانان و تهیه كنندگان در این مجموعه تولید شده است.

  ویژه برنامه تركیبی نمایشی تحویل سال به تهیه كنندگی ژاله محمد علی و كارگردانی حمیدرضا هدایتی از ساعت ۶تا ۹ صبح روی آنتن رادیو نمایش خواهد رفت كه شامل بخش های متنوعی ازجمله گفتگوهای شنیدنی با هنرمندان پیشكسوت نمایش های رادیویی است. فهرست و زمان پخش برخی از سریال های نمایشی رادیویی تولید شده برای ایام نوروز به این صورت اعلام می شود:

  «روزهای به یاد ماندنی» به كارگردانی مجید حمزه و تهیه كنندگی ژاله محمد علی در ۱۴ قسمت از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۱۱:۱۵ پخش می شود. این نمایش به نویسندگی مجید حیدری درباره بازنشسته ای است كه ویلایی در شب های عید خریداری كرده و حضور ناخوانده اقوام در این ویلا ماجرایی را رقم می زند.

  «خشت اول» به نویسندگی سهیلا خدادادی وكارگردانی مینو جبارزاده ساعت ۱۳:۳۰ پخش می شود. داستان ماجرای طنز چند خانواده است كه تهیه كنندگی آن بر عهده شهلا نیساری است در ۱۴ قسمت از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین روی آنتن می رود.

  «زندگی شما» به كارگردانی رضا عمرانی و تهیه كنندگی شهلا نیساری در ۱۴ قسمت از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۱۶:۳۰ پخش می شود. اتفاقات طنزی كه در یك برنامه زنده رادیویی در قالب نمایش شكل می گیرد در این برنامه به نویسندگی حمیدرضا پور علیمحمد برای شنوندگان در نظر گرفته شده است.

  «خانواده آقای نوروزی» به نویسندگی سهیلا خدادادی و كارگردانی جواد پیشگر پخش می شود. اتفاقات طنزی كه در هنگام دید و بازدید خانواده ها رخ می دهد در ۱۲ قسمت از ۲ تا ۱۳ فروردین ۹۵ از ساعت ۹ صبح به تهیه كنندگی اشرف السادات اشرف نژاد روی آنتن می رود.

  «داستان این چند نفر» به نویسندگی لیدا شیرمرد و كارگردانی رضا عمرانی در ۵ قسمت از۴تا ۸ فروردین ساعت ۱۵:۱۵ پخش می شود. در این نمایش داستان افتتاح یك تالار عروسی و تلاش برای جذب مشتری به تهیه كنندگی برای شنوندگان روایت می شود.

  «یك روز كه هزار روز نمیشه» به كارگردانی مینو جبارزاده و تهیه كنندگی شهناز دهكردی در ۵ قسمت، از ۹تا ۱۳ فروردین ساعت ۱۵ :۱۵ پخش می شود. این داستان به نویسندگی سهیلا خدادادی ماجرای طنزآمیز چند دوست است كه بعد از ۲۵ سال به هم می رسند.

  علاوه بر این آثار، نمایش‌های سریالی و تك قسمتی متنوع دیگری نیز برای پخش از رادیو نمایش و سایر شبكه‌های رادیویی تولید شده است كه در ایام نوروز از آنتن شبكه های رادیو پخش خواهد شد.

  رادیو اقتصاد

  ویژه برنامه تحویل سال رادیو اقتصاد تحت عنوان «لحظه بهار» تقدیم مخاطبان می شود. ویژه برنامه تحویل سال رادیو اقتصاد با هدف ایجاد فضای معنوی، مفرح و پرنشاط همراه با پیام های اقتصادی مناسب در لحظه تحویل سال تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه با بخش های متنوع و اقتصادی همچون طنز، گزارش، كارشناسی، مسابقه و ... ضمن همراهی فعال شنونده با برنامه در ساعات تحویل سال پخش می شود.

  هدف اصلی این برنامه ایجاد فضای معنوی، شاد و امیدبخش بین مخاطبان همراه با اطلاع رسانی اقتصادی در لحظات تحویل سال خواهد بود و ایجاد توجه معنوی برای لحظات پایانی و آغازین سال، اطلاع رسانی بخش های خدماتی و مورد نیاز مخاطبان در سفرهای نوروزی است.

  مهمترین برنامه های اقتصادی كشور در سال ۹۵، اقتصاد در سالی كه گذشت، معرفی برنامه های نوروزی رادیو اقتصاد، پیام نوروزی، دانستنیهای اقتصاد از جمله محورهای موضوعی خواهند بود.

  «سلام ایران» ارتباط با مراكز اصلی زیارتی (مشهد، قم و جمكران، شیراز و شهرری)، «گفت و شنود (عیدانه)» در گفتگو با نخبگان و فعالان اقتصادی، گزارش از راهیان نور، پلیس راه و...، «مسابقه تلفنی»، «با مخاطبان» انعكاس نظرات و تماس ها و پیامك مخاطبان، «بوی عید» با موضوع عیدی دادن و عیدی گرفتن، «خط مستقیم» به اطلاع رسانی از نظارت بر عملكرد بخش های خدماتی- اقتصادی در ایام تعطیلات نوروز، «گزارشگر» با موضوع كسب و كارهای خدماتی، بازارهای مختلف و گفتگو با مسافران نوروزی با رویكرد عیدانه، گفتگو با خانواده شهدا، «طنز» با رویكرد اقتصادی با موضوعات خرید عیدانه، سفر، اسراف، «هر ورقش دفتری است ...» به مقوله اقتصاد در آینه ادبیات فارسی نظم و نثر، «میراث فرهنگی» معرفی فرهنگ گذشته ایرانیان در استفاده بهینه از محصولات و لوازم در دسترس و تولید شده برای زینت بخشی سفره عید، «بهار جان ها» درمورد قطعات تركیبی ویژه امام زمان (عج) به عنوان مصداق حقیقی بهار و پیوندزدن معرفت و محبت آن حضرت با زندگی و معاش در سال جدید و نیز «پیام نوروزی» پخش پیام نوروزی رهبر انقلاب و رئیس جمهور از آیتم های متنوع و جذاب این برنامه خواهد بود. این برنامه كاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه كنندگی حمیدرضا كجوری و مهدی شیار یكشنبه اول فروردین ماه ساعت ۰۶:۰۰ الی ۰۹:۰۰ روی موج اف ام ردیف۹۸ مگاهرتز از رادیو اقتصاد پخش می شود.

  ویژه برنامه «فرهنگ كار» با توصیف قابلیت های آوایی و موسیقایی كار در ایام نوروز روی آنتن رادیو اقتصاد خواهد رفت. این برنامه به توصیف و انعكاس قابلیت های آوایی و موسیقیایی كار نواهای اقوام ایرانی و همچنین بررسی و تحلیل آواهای كار فرهنگ كار در مناطق مختلف واكاوی می پردازد. كار در فرهنگ ایرانی جایگاه ارزشمند و بالایی دارد و آواهای كار بخش قابل توجهی از تاریخ ادبیات شفاهی كشور را به خودش اختصاص داده است. ضرورت این برنامه در كمك به زنده نگه داشتن نمودهای متنوع و گوناگون از حقیقت كار است كه در اقلیم، نحوه زندگی، علایق و سلایق اقوام ایرانی وجود دارد. هدف اصلی برنامه ترویج مفاهیم متعالی، اسلامی و ریشه دار كار در فرهنگ اقوام ایرانی بر اساس آواهای كار و نیز معرفی مشاغل مختلف در اقلیم های متنوع با هدف ترویج فرهنگ كار، ترویج روحیه تعاون، كار تیمی؛ توكل و نیز ایجاد فضای فرحبخش از اهداف جزئی این برنامه خواهند بود.

  محورهای موضوعی این برنامه شامل واكاوی جز به جز اشعار و موسیقی های كار و بررسی مضامین آن ها، بیان فرهنگ كار در آواها از گذشته تا به امروز و همچنین مضامین پیشه های مردانه و زنانه در فرهنگ كار اقوام دارای ریشه كاملاً فرهنگی خواهد بود. در این برنامه با حضور كارشناسان فرهنگ كار اقوام مختلف كشور تحلیل محتوایی و موسیقیایی آوای كار پرداخته می شود. همچنین صحبت با فرهنگ یارها برای معرفی مشاغل متناسب با آوای كار، آیتم روایت با موضوع توصیف یك شغل با ذكر اینكه در كدام مناطق به این شغل مشغولند، دیگر بخش های این برنامه است. «فرهنگ كار» كاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه كنندگی لیلا امید یگانه در ایام نوروز ساعت ۰۹:۰۰ به مدت ۵۵ دقیقه پخش می شود.

  اطلاع رسانی از حوزه های اقتصادی در سال ۹۴ و همچنین سال پیش رو هدف ویژه برنامه عصرگاهی «اقتصاد به وقت بهار» خواهد بود. برنامه عصرگاهی نوروزی رادیو اقتصاد با هدف ایجاد فضای نشاط و سرگرمی همراه با اطلاع رسانی اقتصادی در ایام نوروز تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه با بخش های اقتصادی مختلف از قبیل: طنز، خبر، گزارش كه در مدت پخش شنونده را ضمن همراهی فعال با برنامه از اتفاقات و مسائل اقتصادی سال گذشته و برنامه های اقتصادی در سال جدید آگاه می كند.

  توجه ویژه به شعار سال، ایجاد فضای شاد و امیدبخش و مفرح بین مخاطبان و اطلاع رسانی از عملكرد اصناف در این ایام از اهداف مهم این برنامه خواهد بود. بررسی و انعكاس عملكرد اقتصادی دولت در سال گذشته از دیگر بخش های این برنامه است. از دیگر آیتم های برنامه می توان به: گشت و گذار بهاری، ارتباط با مراكز استانها كشور مشهد، شیراز، گیلان، مازندران، تبریز، كرمانشاه، همدان، قم، زنجان و ...، طنز اقتصادی در آیتم های طنز با توجه به موضوعاتی همچون میوه فروشی، موجر و مستاجر، راننده و مسافر، اقتصاد در سال ۹۴، تحلیل و بررسی مهمترین اتفاقات اقتصادی در سال ۹۴، خوش و بش بهارانه در گفتگو با نخبگان و فعالان اقتصادی، پیگیری نظارت بر عملكرد اصناف، اتحادیه ها و بازارها در ایام نوروز، گزارش از بازارهای مختلف میوه و تره بار و گفتگو با مسافران نوروزی، مدیریت زمان به تبلیغات، ارتباط با مشتری، توسعه كسب و كار، شیوه های كارآفرینی، شیوه های سرمایه گذاری، رفتار سازمانی، پشت صحنه برنامه های رادیو اقتصاد در سال ۹۴، گزارش از كاروان راهیان نور توسط گزارشگران افتخاری، معرفی موزه های و نگارخانه ها، اطلاع رسانی اخبار روز، تبیین شعار سال در گفتگو با كارشناسان اشاره كرد. این برنامه كاری از گروه اقتصاد و جامعه است كه به تهیه كنندگی غلامرضا عزتی، در ایام نوروز ساعت ۱۶:۰۰ الی ۱۹:۰۰ روی آنتن می رود.

  رادیو اقتصاد در برنامه «زنگ اقتصاد» در ایام نوروز به مباحث گوناگونی از آموزش تكنیك های كاربردی موفقیت در كسب و كار خواهد پرداخت. اكبر صمدی، مدرس كسب و كار، رضا ابیاك و  معینی كرمانشاهی از كارشناسان بازاریابی و نیز مهندس حسین طاهری، كارشناس حوزه برند، در ایام نوروز در رابطه با موضوعاتی همچون مدیریت هزینه، مشاركت های كلیدی، ابزار ارتباطی در بازاریابی، تبلیغات، بازاریابی مستقیم، حامی گری یا اسپانسر شیپ، برندیگ، تثبیت نام و نشان تجاری، خلق و حفظ برند، نحوه ارتباط با مشتری، جهش خلاق در ساخت نماد تجاری، پیام برند و ساخت عناوین برند به گفتگو خواهند نشست. برنامه «زنگ اقتصاد» كاری از گروه كسب و كار، به تهیه كنندگی غلامرضا عزتی در ایام نوروز ساعت ۰۶:۳۰ به مدت ۳۰ پخش می شود.
  رادیو اقتصاد در برنامه «گردشگری» در ایام نوروز به مباحث مختلف گردشگری خواهد پرداخت. ناصر رضایی راهنمای گردشگری، به همراه دیگر كارشناسان زبده گردشگری در این برنامه ها مباحث مختلفی از گردشگری در ایران را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

  برنامه «گردشگری» كاری از گروه كسب و كار به تهیه كنندگی اسماعیل شامانیان در تعطیلات نوروز ساعت ۰۷:۰۰ به مدت ۵۵ دقیقه پخش خواهد شد. رادیو اقتصاد در برنامه «اقتصاد به توان ۳۱» در ایام نوروز ظرفیت های اقتصادی استانها را معرفی می كند. روزانه با حضور استاندار، مدیران كل راه و شهرسازی، جهاد كشاورزی، تعاون و رفاه، سازمان صنعت و معدن استانهای مختلف كشور همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، ایلام، اردبیل، خوزستان، قزوین و ... در این برنامه توانمندی های اقتصادی استان را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. این برنامه كاری از گروه صنعت و معدن در طول ایام نوروز ساعت ۱۵:۰۰ به مدت ۵۵ دقیقه پخش می شود.

  رادیو اقتصاد در برنامه «سرزمین من» در ایام نوروز قصد دارد نقش محیط زیست در اقتصاد را بررسی كند. در این برنامه با حضور مدیران در بخشهای مختلف سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس، مدیران شهرداری و دیگر كارشناسان موضوعاتی همچون توسعه مشاغل سبز، آلودگی هوا، اهمیت گیاهان دارویی، وضعیت محیط زیست دریاها، تالاب های ایران، محیط زیست و سیاستهای ابلاغی رهبری، حفاظت از خاك، صندوق ملی محیط زیست، انرژی های تجدیدپذیر و ... بررسی می شود. برنامه «سرزمین من» با هدف بررسی نقش محیط زیست در اقتصاد و اقتصاد محیط زیست كاری از گروه اقتصاد و جامعه، به تهیه كنندگی مریم هدیه لو در طول ایام نوروز ساعت ۰۸:۰۰ به مدت ۵۵ دقیقه برای شنوندگان تدارك دیده شده است.

  رادیو اقتصاد در برنامه «خوشه چین» در ایام نوروز به سراغ مبحث خودكفایی و خود اتكایی در تولید محصولات خواهد رفت. ناصر نوروزی، كارشناس كشاورزی به همراه مسئولان جهاد كشاورزی شهرهای مختلف كشور به بررسی مباحثی مانند روشهای هرس درختان، نقش مخرب آفات محصولات كشاورزی، اهمیت سلامت محصولات، توصیه های فنی درخصوص كاهش خسارات آفات كشاورزی، راههای پیشگیری سرمازدگی گیاهان، تكنیك های جدید در برداشت مركبات، تعمیر و نگه داری سامانه های نوین آبیاری، مدیریت بهره برداری از سیستم های آبیاری خواهند پرداخت.
  برنامه «خوشه چین» كاری از گروه كشاورزی به تهیه كنندگی مهدی شیار ساعت ۰۴:۰۰ به مدت ۳۰ دقیقه پخش می شود.
  رادیو اقتصاد در برنامه «چشم انداز» در ایام نوروز به بررسی اسناد بالادستی نظام در حوزه اقتصاد می پردازد. در این برنامه با حضور استادان دانشگاه و نیز دیگر مسئولان در بخش های مختلف اقتصادی حوزه های گوناگونی مانند اسناد بالادستی، سیاستهای كلان نظام جمهوری اسلامی، بندهای اقتصادی برنامه ششم توسعه، توسعه روستایی در برنامه ششم، توسعه صادرات دریایی در برنامه ششم، صنایع معدنی در برنامه ششم، اقتصاد دانش بنیان در برنامه ششم، بخش خصوصی در برنامه ششم، صنعت بیمه در برنامه ششم و ... گفتگو می شود. برنامه «چشم انداز» كاری از گروه اقتصاد و جامعه، به تهیه كنندگی مهدی شیار در ایام نوروز ساعت ۲۰:۰۰ به مدت ۵۵ دقیقه از رادیو اقتصاد روی آنتن می رود.

  رادیو ایران

  «و اینك بهار» ویژه تحویل سال رادیو ایران از ساعت ۴:۱۰ روی آنتن می رود. آیین‌های نوروزی از یادگارهای مردم آشنای فرهنگی– ملی ما هستند كه عناصر سازندة فرهنگ ما را حفظ كرده‌اند. این برنامه در كنار برگزاری جشن تحویل سال به برخی از اعتقادات و رسوم از جمله دعا به درگاه حق، صله رحم، احترام به بزرگترها، زیارت مزار ائمه، زیارت مزار شهدا، فرهنگ نوروز، فال حافظ و ... می‌پردازد.

  برنامه «داستان آخرین روز اسفند» ویژه روز ملی شدن صنعت نفت ۲۹ اسفند ساعت ۱۵ پخش می شود. در شروع برنامه به زمانی پرداخته می‌شود كه صنعت نفت هنوز ملی نشده است و بعد از ورود به برنامه، موضوع با كارشناس مطرح می شود. بخش‌هایی از صحبت‌های مسئولان وقت به پیش برد روایت كمك می‌كند و در نهایت به روز ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ و ملی شدن صنعت نفت می‌رسیم و اهمیت ملی شدن نفت در زندگی امروز مردم بیان می شود.
  برنامه تركیبی «دیار آشتی» پنجشنبه و جمعه ۲۷و۲۸ اسفند به ترتیب ساعت ۱۵:۳۰ و۱۶ پخش خواهد شد. بزرگداشت مقام حضرت فاطمه (س) و الگوبرداری از رفتار وگفتار ایشان در زندگی شخصی و اجتماعی، یازدهم فرو. ردین ساعت ۱۸ در قالب برنامه «از قبیله باران» پخش می شود. برنامه تركیبی «خانه دوازدهم» دوازدهم فروردین به مدت دو ساعت از ساعت ۱۸ با موضوع بزرگداشت روز جمهوری اسلامی و تبریك و شادباش این روز خاطره انگیز و مهم در تاریخ ایران پخش خواهد شد.

  در سیزدهمین روز بهار از ساعت ۱۸ در قالب برنامه «ترنم طبیعت» رادیو ایران با مردم در روز طبیعت همراه می شود تا در روز طبیعت یك روز مفرح و شاد در پایان تعطیلات نوروزی برای شنوندگان رقم بخورد. «خوش به حال روزگار» از دیگر تدارك رادیو ایران برای ایام نوروز است كه از ساعت ۱۸ پخش می شود. در هفته اول، این برنامه شامل بخش‌های هفت سین سرخ: مرور زندگی شهدای روزهای فروردین همان روز. سلام بهار: سلام بهارانه یكی از افراد هنرمند یا ورزشكار شناخته شده در هربرنامه. پاگشا: گزارش حضوری از اولین نوروز زوج های ایرانی در منزلشان. آمدیم نبودید: خبرنگار در شهرستان‌ها به منزل یكی از افراد صاحب نام منطقه رفته و با همسایه و اقوام وی درباره ایشان و با خود ایشان در مورد آداب و رسوم و رفتار ایشان گفتگو می‌كند. سیسمونی: گفتگو با خانواده‌هایی كه در آستانه به دنیا آمدن چندمین فرزندشان هستند. بزن كنار: گفتگوی گزارشگر برنامه با مسافران عبوری در محل عوارضی ها از ایمنی سفر و مقصد آنها. بچه كجایی: گفتگوی حضوری با مهاجران شهرهای دیگر ساكن تهران. نامگذاری سال: گفتگو با وزرا به رسم هر سال با سبك و سیاق خاص. دوباره بخوان: دعوت از یك خواننده و چند نفر از طرفداران او در یك استودیو به صورت تولیدی و اجرای مجدد ترانه آن خواننده با همراهی مردم. مسابقه و ... بخش های دیگر این برنامه در هفته اول است.

  ارتباط با مراكز گردشگری در استان‌های مختلف، ترافیك و وضع راه‌ها و هواشناسی و عبارات موضوع محوری كه در ادبیات عمومی مردم ایران این تركیب‌ها بابا شده كه كلمه دوم گاهی خود معنی مجزایی دارند مانند: سفر مفر، گردش مردش، اوقات موقات، آجیل ماجیل، شكلات موكلات، سیزده میزده و... از هفته دوم در هر برنامه برای شنوندگان در نظر گرفته شده است.

  در برنامه «سین و سكه» به مرور موضوعات مهم‌ترین عناوین علمی و اقتصادی سالی كه گذشت پرداخته می‌شود. همچنین تولیدكنندگان برتر سال ۹۴ معرفی و با آن‌ها گفتگو می‌شود. این برنامه از اول تا ۱۲ فروردین بجز جمعه ها ساعت ۱۵:۳۰ پخش می شود. در این برنامه در قالب گزارش، به بازار می‌روند و مشاغلی را كه در ایام نوروز پر طرفدارترند معرفی می‌ شوند. همچنین در بخشی با عنوان اقتصاد سفر، نكاتی را برای شنوندگان بازگو خواهد شد. معرفی ظرفیت استانهای كشور برای پذیرایی از مسافران نوروزی در گفتگو با مسئولان استانی بخش دیگری از برنامه است.

  این برنامه «سیب» یك مجله سلامت محور و بهداشتی است و در آن هر روز ساعت ۱۴:۳۰ با حضورپزشكان وكارشناسان به یادآوری نكات بهداشتی و ایمنی پرداخته خواهد شد.
  برنامه طنز «دوخت و دوز» در هر قسمت از ساعت ۲۲ سعی می كند با آیتم های متنوع با چاشنی طنز همچون (گیر و گور، وصله- پینه، زیگزاگ و...) مقایسه‌ای كنایه آمیز بین تعطیل بودن مراكز و سازمان‌های دولتی در ایام نوروز و ... از این ایام داشته باشد و در بخشی دیگری از برنامه به موضوع سفر و گردشگری و مشكلات و موانع پیش روی مردم در سفر پرداخته شود. در بخش گزارشی برنامه هم از مردم در رابطه با یك موضوع مطرح در برنامه خواسته می‌شود نظر خودشان را البته به صورت طنز بیان كنند.

  مسابقه زنده «هوای تازه» در ایام نوروز ساعت ۱۰ صبح برای شنوندگان پخش خواهد شد. در این مسابقه‌ كه در چند بخش سؤالی به معرفی یكی از جاذبه‌های گردشگری كشور می‌پردازد مخاطب بایستی به آن پاسخ دهد. بخش‌های دیگری این برنامه عبارتند از: نمایش طنز با موضوعات نوروزی، گفتگو با خواننده های محلی، معرفی جاذبه های گردشگری استان‌ها، نوروز در كشورهایی چون هندوستان، تاجیكستان، افغانستان و ...، داستان‌های نوروزی با مضمون طنز و اشعار بهاری با صدای گویندگان پیشكسوت از دیگر بخش های برنامه است.

  «قرار شاعرانه» یك برنامه ادبی كه در این برنامه، شعرهایی در قالب‌های سنتی، نو و كلاسیك و ترجیحاً بهاری از ساعت ۲۳:۵ خوانده می شود و در ادامه آن موسیقی‌های با كلام و بی كلام متناسب با فضا و محتوای شعر و زمان می‌آید. هم چنین در این برنامه از ملودی‌های نوستالوژیك استفاده می شود. بخشی از برنامه هم به شعرخوانی شاعران پیشكسوت و قدیمی و هم چنین شاعران جدید اختصاص دارد كه شعرهای خودشان را می‌خوانند. این برنامه تلفیق شعر و موسیقی است. همزمان با سالروز ولادت دخت نبی مكرم اسلام و بزرگداشت مقام حضرت فاطمه (س) و الگوبرداری ازرفتار وگفتار ایشان در زندگی شخصی و اجتماعی، یازدهم فروردین ساعت ۱۰ صبح ویژه برنامه روز مادر برای پخش در نظر گرفته شده است.

  بزرگداشت روز جمهوری اسلامی و تبریك و شادباش این روز خاطره انگیز و مهم در تاریخ ایران دوازدهم فروردین ساعت ۱۰ صبح از برنامه ویژه روز جمهوری اسلامی پخش خواهد شد. ویژه برنامه تركیبی روز طبیعت از ساعت ۱۰ صبح با مردم در روز طبیعت همراه خواهد شد. ترانه‌های بهاری با توجه به ایام نوروز، خوانش اشعار بهاری، ترانه‌های محلی بهاریاز تدارك برنامه «ترانه بهاری» است كه هر روز ساعت ۱۲ پخش می شود. برنامه گفتگومحور «نیمكت داغ» در ایام نوروز از ساعت ۱۶ روی آنتن می رود. مهمان برنامه یكی از شخصیت‌های مطرح و برتر ورزشی كشور است. این ورزشكاران در فضایی عیدانه با كارشناس مجری برنامه گفتگویی عیدانه خواهند داشت. هر روز از نوروز به یكی از این بزرگواران تعلق خواهد گرفت و در بخشی نظر خانواده یا اطرافیان را نیز در مورد این موضوع پرسیده می شود.

  ۴۰ برنامه ی تركیبی ۵ دقیقه ای نوروزی با عنوان «خنداخند» با موضوعات مرتبط با ایام عید و سفر و موسیقی های عیدانه در سه بخش ساعت های ۱۴:۵۵، ۱۶:۵۵ و۲۲:۲۵ پخش خواهد شد.
  در برنامه «ده گشت» به معرفی ۱۴ روستا كه پتانسیل گردشگری دارند و كمتر معرفی شده‌اند هر روز از ساعت ۱۷:۳۰پرداخته می شود. روستاهایی كه فاصله كمی تا شهر دارند (حدود ۵ كیلومتر) و بدلیل نزدیك بودن به شهر در سایه قرار گرفته و كمتر از آنها شنیده‌ایم، از جمله این مناطق گردشگری اند. در بخش گزارشی با گویش آن منطقه صحبت و به تاریخ شفاهی آن منطقه پرداخته می شود. در بخش دیگری با بزرگان روستا گفتگو می شود. و بزرگان روستا معرفی می شوند.

  برنامه طنز «كوی نشاط» ساعت ۹ صبح در عید نوروز پخش می شود، شامل بخش‌های ویژه‌ای است كه به عید دیدنی، سفره عید نوروز، گرانی شب عید، چشم و هم چشمی، دید و بازدید عید نوروز، مشكلات مردم در سالی كه گذشت به زبان طنز، انشای كودكان درباره عید نوروز، استندآپ كمدی در مورد عید نوروز سال‌های دور، تاكسی نارنجی در عید و ... می پردازد. در كنار بخش های نمایشی طنز، به تولید طنزآهنگ با موضوع عید نوروز هم خواهیم پرداخت.

  در برنامه «یك سبد عیدی» مجری خانم رفیعی، با یك شخصیت به نام تعطیل خان؛ تورج نصر، خط داستانی برنامه را پیش می‌برند و تعطیل خان همواره از وكیلش در برنامه یاد می‌كند. به این ترتیب در «یك سبد عیدی»، تعطیل خان در كنار وكیل خود كه نوروز خان است به اجرای برنامه می‌پردازد. در هر برنامه یك موضوع مرتبط با رسوم نوروزی انتخاب می‌شود و ضمن نقد حواشی با آن رسم شوخی هم می شود. در برنامه آیتم‌هایی چون موسیقی (نقیضه و بحر طویل)، چی بودیم، چی شدیم! (مقایسه رسم و رسوم عید در گذشته و حال)، نوروز در ایران (بیان رسم و رسوم نوروزی استانهای مختلف)، بعضی‌ها در نوروز وكوبیسم رفتاری (به بررسی رفتارهای مختلف در عید نوروز می‌پردازد) آیتم‌ها و بخش هایی اندكه به كمك خط كلی داستان می‌آیند و از ساعت ۲۰ روی آنتن می رود.

  برنامه گفتگومحور «نیمكت داغ» در ایام نوروز ساعت ۲۲:۳۰ برای شنوندگان پخش خواهد شد. مهمان برنامه یكی از شخصیت‌های مطرح و برتر ورزشی كشور است. این ورزشكاران در فضایی عیدانه با كارشناس مجری برنامه گفتگویی عیدانه خواهند داشت. هر روز از نوروز به یكی از این بزرگواران تعلق می‌گیرد. در بخشی نظر خانواده یا اطرافیان را نیز در مورد ایشان پرسیده می‌شود.
  برنامه تركیبی «بهار در روستا» مستند گزارشی است و شامل گفتگو و مصاحبه با دامداران، كشاورزان و روستاییان است. این برنامه شاد فرارسیدن فصل بهار در روستا را انعكاس می دهد. آداب و رسوم یا بازی‌های محلی آن روستا كه در ایام نوروز یا اوقات فراغت عید به آن می‌پردازند از جمله محورهای برنامه است كه هر روز ساعت ۸:۴۰ پخش می شود. برنامه فرهنگی و ادبی «ترنم ایرانی» با محوریت بهار و آداب و رسوم بهاری از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین بجز جمعه ها ساعت ۷:۱۰ با پخش موسیقی های زیبا و فاخر ایرانی و سنتی روی آنتن می رود.
  برنامه تركیبی «قصه شب» با موضوعات مختلف نمایشی از ساعت ۲:۳۰ بامداد پخش می شود. «برخاست بوی گل» برنامه‌ای است تركیبی با محتوای شعر و غزل‌خوانی با موضوع بهار كه از ساعت ۳:۵ بامداد پخش خواهد شد.

  «ترنج» یك برنامه فرهنگی و ادبی با موضوع بهارانه های ادبیات فارسی است كه ساعت ۳:۴۰ روی آنتن می رود. برنامه «دلنوازان» از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۵:۱۵ برای پخش در نظر گرفته شده است. محور و هدف اصلی این برنامه افزایش آگاهی مخاطبان از فرهنگ و هنر موسیقی اصیل ایرانی و ایجاد فضایی مفرح و امید بخش برای شنونده است. موسیقی ها و ترانه‌های فاخر ایرانی ضمن متن خوانی ادبی پخش می‌شود. برنامه «باران تویی» با محوریت موضوع مهدویت هر روز ساعت ۶:۳۰ پخش می شود. آغازگر برنامه، گزارشگری است كه با متنی احساسی از مسجد جمكران یا یكی از محل‌هایی كه در آن دعای ندبه می خوانند گزارش خود را آغاز می‌كند.

  در بخش «راز حضور» كارشناس برنامه یكی از احادیث مرتبط با ویژگی‌های امام زمان (عج) و یا اسرار زندگی ایشان را بیان می‌كند. در بخش «سنگ صبور» با صدای مخاطبان نامه‌ای كه برای امام زمان (عج) نوشته است، خوانده می‌شود. در بخش «رمز عبور»، ویژگی‌های منتظران واقعی، بیان می شود و در نهایت در بخش «خیلی نزدیك، خیلی دور» مصاحبه گزارش پایگاه خبری استارتاپ های ایران به نقل از گر در محلی كه برنامه در آن آغاز شده بود را می‌شنویم.

  مجموعه طنز تاریخی «هیاهو برای هیچ» با مضمون طنز و در قالب نمایش به معرفی دلقك‌های دربار سلاطین ایران و ماجراهایی كه بین دلقك‌ها وسلاطین رخ می‌دهد، می پردازد. همچنین معرفی شاهان دوره قاجار و عملكردشان در طول سلطنت از دیگر موضوعات برنامه «هیاهو برای هیچ» خواهد بود كه ساعت ۲۱:۴۵ پخش می شود. برنامه «پلاك هشت» با رمز ورود شروع می‌شود كه در واقع موضوع برنامه است و سؤال برای شنوندگان طرح می‌شود. روایتی از روزگاران دفاع مقدس، معرفی یك شهید، فرازی از وصیت نامه شهدا، جنگ نرم و بیان خاطره از زبان فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس از دیگر قسمت‌های برنامه است. همچنین در فواصل برنامه قطعات ادبی و روایی در خصوص دفاع مقدس خوانده می‌شود. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳ پخش می شود.

  «خوش به حال روزگار» عنوان برنامه ای است كه از ۲۹ اسفند تا ۱۰ فروردین ساعت ۱۸ با پخش مصاحبه ها و گزارش هایی از اعزام گروه های مختلف به كاروان های راهیان نور، اتفاقات خاص وجالبی كه در اردوهای راهیان نور رخ می دهد و معرفی مناطق جنگی روی آنتن می رود. برقراری ارتباط زنده با پخش شبكه و همچنین پخش مستندهایی از روایت بازدیدكنندگان از مناطق عملیاتی و مستند راهیان نور از دیگر تدارك رادیو ایران است.

  رادیو پیام

  ویژه برنامه تحویل سال رادیو پیام از ساعت ۶ بامداد تا ۱۰ صبح به مدت چهار ساعت با حضور گویندگان و كارشناسان پخش خواهد شد.

  پیام نوروزی مقام معظم رهبری و رئیس جمهور، پخش ترانه های سنتی، محلی و پاپ شاد و بهاری از جمله بخش های این ویژه برنامه است.

  در ایام نوروز ۹۵ رادیو پیام همچون سال های گذشته وظیفه اطلاع رسانی درحوزه های مختلف ترافیك، وضعیت جاده ها، آب و هوا، معرفی اماكن زیارتی و سیاحتی و... را به عهده دارد.

  رادیو آوا

  رادیو آوا، شبكه اختصاصی پخش موسیقی نیز در ایام نوروز با انتخاب تصنیف ها و ترانه های شاد و بهاری برنامه های خود را به صورت زنده تقدیم مخاطبان خواهند كرد.

  رادیو سلامت

  ویژه برنامه سال تحویل رادیو سلامت با ساختار تركیبی به مدت ۱۸۰ دقیقه از ساعت ۶ تا ۹ صبح با آیتم های متنوع و ایجاد فضای شاد و امید با شنوندگان همراه خواهد شد. ویژه برنامه صبحگاهی نوروزی در قالب مجله ای اطلاعات مورد نیاز مخاطبان در حوزه تغذیه سالم، سفر ایمن، گردشگری و حفظ محیط زیست را در اختیار مخاطبان قرار می دهد، از ساعت ۱۰:۱۰ تا ۱۲ از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین پخش می شود.

  مجله عصرگاهی نوروز ۹۵ رادیو سلامت از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین با آیتم های متنوع و ارائه نكات تغذیه ای، بهداشتی و سلامت روان از ساعت ۱۸:۱۰ تا ۲۰ اوقات خوبی را برای تعطیلات مخاطبان رقم خواهد زد. ویژه برنامه «خودمونی» با موضوع خاطرات ایام نوروز و ارائه نسخه نوروزی به مخاطبان رادیو سلامت در قالب گپ و گفت با متخصصان حوزه سلامت از ساعت ۹:۱۵ تا ۱۳:۳۰ روزانه پخش خواهد شد.

  مجله شامگاهی «پشت پلك صبح» از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد با آیتم های جذاب و متنوع در ایام نوروز روی آنتن می رود. از دیگر اقدامات شبكه سلامت تهیه ی لوح فشرده ویژه سفرهای نوروزی است كه شامل پیام های سلامت در سفر است كه با همكاری جمعیت هلال احمر تهیه و توزیع خواهد شد.

  رادیو صبا

  رادیو صبا همزمان با شكوفایی و فرارسیدن بهار طبیعت برنامه های شاد و مفرح نوروزی را تقدیم شنوندگان می كند. برنامه نمایشی «پیك شادی» هر روز از ساعت ۶:۴۵ به موضوع دید و بازدید ویژگی های نوروزی با نگاه طنز می پردازد. برنامه «مشاره» با حضور شاعران طنز پرداز و با شعرهای بهاری هر روز ساعت ۱۸:۳۰پخش می شود. مسابقه «دو در بیست» با بخش‌های متنوع همچون اطلاعات عمومی، گردونه شانس و حضور ذهن و بیست سؤالی در ایام نوروز با حضور هنرمندان و ورزشكاران از ساعت ۸:۳۰ با شنوندگان همراه خواهد شد.

  برنامه تعاملی «صبامك» هر روز ساعت ۷ صبح به پیامك های مخاطبان رادیو صبا پاسخ می دهد. برنامه تركیبی «چهل تیكه» با بخش¬های مختلف طنز و سرگرمی از ساعت ۷:۳۰ روی آنتن می رود. شنوندگان رادیو صبا می توانند روزهای فرد از ساعت ۱۰ صبح با بخش¬های متنوع كلام و موسیقی بهاری برنامه «صباهنگ» لحظات شادی را سپری كنند. برنامه تركیبی «طنز و ترانه» با رویكرد طنز، طنز آهنگ، لطیفه، بحر طویل و ترانه های بهاری در ایام نوروز روزهای زوج و جمعه ها از ساعت ۱۰ صبح پخش خواهد شد.

  جنگ تفریحی و سرگرمی «شكر پنیر» با بخش¬های متنوع شامل نمایش های طنز و طنز آهنگ از ساعت ۱۱ روی آنتن می رود. علاقمندان به مسابقات رادیویی می توانند از ساعت ۱۲:۱۵ در مسابقه تلفنی «یادم تو را فراموش» رادیو صبا شركت كنند. در برنامه نمایشی «دور دنیا در ۱۵ دقیقه» هر روز از ساعت ۱۲ به یكی از نقاط ایران سفر می شود. مسابقه رادیویی «صباتیك» در روزهای فرد از ساعت ۱۳:۳۰ با شنوندگان همراه می شود.

  این مسابقه شامل ۶ بخش كه هر بخش یك تیك است كه دو شركت كننده هر بخش را با همكاری هم پشت سر می گذارند. مسابقه گویندگی طنز «صبا گو» با پخش در روزهای فرد ساعت ۱۴:۳۰ و «دو نیم صبا» روزانه از ساعت ۹ صبح و جنگ تركیبی «شكوفه های بهاری» از جمله برنامه های رادیو صبا برای ایام نوروز است.

  رادیو فرهنگ

  ویژه برنامه سال تحویل رادیو فرهنگ از ساعت ۶:۳۰ با موضوع فرهنگ عمومی، گفتگوبا اهالی فرهنگ و هنر (سینماگران، شعراء، ادباء و...)، آداب و رسوم اقوام، مروری بر تاریخ سال تحویل و آیین‌های ایرانیان در هنگام تحویل سال نو تقدیم شنوندگان می شود. برنامه موسیقایی «شبستانه» با پخش ترانه و تصنیف های بهاری از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۱۲ بامداد به مدت ۱۸۰ دقیقه و برنامه «بهارنو» با موضوع خوانش و تحلیل شعرهای بهاری از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین به مدت ۱۵ دقیقه از ساعت ۶:۳۰ روی آنتن می رود.

  موسیقی نواحی ایران ویژه نوروز و فصل بهار در برنامه ۱۳ قسمتی «سرآهنگ» از ساعت ۶:۴۵ به مدت ۱۵ دقیقه بررسی می شود. «نغمه های بهاری» عنوان برنامه ای است كه از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین در۱۳ قسمت ۶۰ دقیقه ای از ساعت ۷ صبح تصنیف های بهاری را بررسی خواهد كرد. معرفی كتاب همراه با پیام تبریك نوروزی اهالی فرهنگ و هنر از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۸:۳۰ در قالب برنامه «بهار را ورق بزن» با شنوندگان همراه خواهد شد. برنامه ۱۴ قسمتی «ساز نوروز» از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین به مدت ۱۸۰ دقیقه از ساعت ۹ صبح مهمان مخاطبان رادیو فرهنگ خواهند شد.

  آیین‌های نوروزی، بازی‌های نوروزی، طبیعت‌گردی، آداب و رسوم نوروزی در استان‌های مختلف (با برقراری ارتباط مستقیم با مراكز)، نمایش‌های نوروزی، طنزنامه و ارتباط با پلیس راهور از بخش های متنوع این برنامه است. مهمترین رخدادها، دستاوردها و موفقیت‌های فرهنگی در سال ۱۳۹۴ در قالب برنامه «آینه فرهنگ» از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین به مدت ۳۰دقیقه از ساعت ۱۲ بررسی می شود. برنامه موسیقایی «غزل آواز» از ۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین ساعت ۱۲:۵۰ با پخش نغمه ها و آوازهای بهاری در۱۴قسمت ۱۵ دقیقه ای برای شنوندگان روی آنتن می رود. گفتگو با هنرمندان موسیقی متناسب با سال نو و پخش ترانه و تصنیف های مناسب ایام نوروز و بهار هر روز ساعت ۱۴:۳۰ از برنامه «نیستان» شنیدنی خواهد بود.

  برنامه «بهارگردی» با موضوع معرفی اماكن تاریخی ثبت شده در یونسكو و فرهنگ گردشگری تاریخی و رابطه معماری با سبك زندگی، در ۱۴ قسمت ۴۰ دقیقه ای ساعت ۱۵:۱۵ پخش می شود. با فرارسیدن فصل بهار برنامه «ترانه باران» با موضوع آیین های نوروزی در كشور ساعت ۱۶:۱۵ و در برنامه «بهار جان» گوشه ای از ظرفیت های عظیم اخلاقی و انسانی در ادبیات فارسی از ساعت ۱۶:۳۰ روی آنتن رادیو فرهنگ آشكار می شود.

  برنامه «عصرانه فرهنگ» در ایام نوروز با هدف معرفی هنرمندان شاخص سال ۹۴ در حوزه های (سینما، تئاتر، موسیقی و...)، مرور كتاب های برگزیده سال ۹۴، خاطرات رزمندگان از لحظات سال تحویل و ایام نوروز و معرفی ابینه های تاریخی ایران از ساعت ۱۷ پخش می شود. پخش شنیدنی های تاریخ با موضوع بهارانه و نوروزی در قالب برنامه «شنیدنی های تاریخ» ساعت ۲۰:۳۰، روایت خوانش داستان هایی با مضمون آیین های نوروزی از برنامه «رادیو داستان» ساعت ۲۲:۴۵و معرفی میراث فرهنگی و گردشگری نوروز در میان اقوام ایرانی و حكمت های بهار در شعر و ادب فارسی ساعت ۲۳ از برنامه «شب های فرهنگ»، اطلاع رسانی و انعكاس رویدادهای مرتبط با نوروز، ارتباط با كاروان راهیان نور، پلیس راه، گزارش هواشناسی و... از جمله تدارك رادیو فرهنگ است.

  رادیو قرآن

  «بوی بهار عطر قرآن» عنوان ویژه برنامه تحویل سال گروه قرآن و اطلاع رسانی رادیو قرآن است كه به طور زنده از ساعت ۶:۴۰ روی آنتن می رود. «گلهای زندگی» برنامه ویژه گروه كودكان و نوجوانان با موضوع آموزه های قرآنی هر روز ساعت ۱۰:۳۰ پخش می شود. «با قرآن در بهاران» با موضوع آموزه های قرآنی در آداب و رسوم نوروز، نقش زن و خانواده در سعادت زندگی از ساعت ۱۱:۵ روی آنتن می رود. جنگ قرآنی «بوستان قرآن» به همراه پخش تلاوت های درخواستی مخاطبان، اطلاع از وضعیت راه ها، شعار سال و اطلاع رسانی از كاروان راهیان نور ساعت ۱۴:۱۵ پخش خواهد شد.

  مستند «با ستارگان» با تلاوت قاریان مصری همچون «رفعت، منشاوی، عبدالباسط، شیخ مصطفی اسماعیل، شعیشع، عبدالفتاح شعشاعی، غلوش، صیاد، حصان شحات، كامل یوسف بهتیمی، حصری، احمد عامر و احمد شبیب» و برای اولین بار قاریان ایرانی «كریم منصوری، سبزعلی، سعیدیان، امام جمعه، عباسی، سادات فاطمی و ...» از تولیدات گروه قرآن و آموزش رادیو قرآن در دو بخش ساعت ۱۵:۳۰و۲۰ پخش می شود. شرح و توضیحات آیات در شان حضرت زهرا (س) موضوع برنامه «یك آیه یك آفتاب» از تولیدات گروه قرآن و علوم قرآنی است كه هر روز ساعت ۱۲:۴۵ روی آنتن می رود.

  برنامه «در مكتب وحی» در ایام نوروز ساعت ۱۳:۳۵ با موضوع تفسیر سوره اسراء توسط آیت الله ضیاءآبادی پخش می شود. برنامه «نمایش قرآنی» با موضوع توحید مفضل، تولد دوباره نشانه آفرینش، مهرورزی، زیور فاطمه (س) و... در ایام نوروز ساعت ۱۷:۵۰ پخش خواهد شد. قرآن در آیینه ادبیات در «آیه ها و آینه ها» ساعت۱۲:۳۰، پخش تلاوت های اول ساعت ۹ صبح، «شاهكار تلاوت» ساعت ۲۰، داستانهای قرآنی ساعت ۱۶:۳۰، «ترنم آیات» با موضوع تحلیل زیباشناسی تلاوت و معناشناسی در اجرای تلاوت قاریان برجسته ساعت ۹:۳۵، «تلاوت نوجوان» ساعت ۱۰ و۱۷:۱۵، گفتگو با قاریان نوجوان ساعت ۱۷:۱۰ از برنامه «قاریان نوجوان»، سخنرانی رفیعی با موضوع ویژگی بندگان الهی ساعت ۷:۱۰ صبح، مسابقه خانواده قرآنی «بشری» ساعت ۱۶:۲۵، حكایت دلنوشته های قرآنی ساعت ۱۷:۱۵ از برنامه «راز باران»، مسابقه «صفحه نور» بر اساس آغاز طرح صفحه نور ملی كشور در فواصل برنامه ها، آشنایی با سیره چهارده معصوم در قالب برنامه «نور درخشان» هر روز ساعت ۲۱:۲۵، سخنرانی آیت الله جوادی آملی با موضوع ولایت در قرآن ساعت ۲۲:۱۰ از «سروش هدایت» از دیگر برنامه های رادیو قرآن در نوروز ۹۵ است.

  برنامه «بهره ای از كلام بزرگان» ۲۹ اسفند ساعت ۱۴:۵۵ و۱۹:۵۵ و۱۱:۵۵سخنرانی امام خمینی(ره)، آیت الله جوادی آملی و آیت الله مظاهری با موضوع «نوروز و تحول»، «بهار» و «دعای تحویل سال»، اول فروردین ساعت ۱۱:۵۵و۱۲:۵۵ سخنرانی آیت الله حق شناس و مقام معظم رهبری با موضوع «آداب عید نوروز» و «مفهوم نوروز»، دوم فروردین ساعت ۹:۵۵و ۱۹:۵۵ سخنرانی علامه جعفری و آیت الله مظاهری با موضوع «هدف حیات»، «روز عید» و «بهار و بركت»، سوم فروردین س

  این سایت صرفا مطالب مرتبط با کارآفرینی را جمع آوری نموده و به هیچ وجه در پی تایید و یا رد محتوای آنها نیست.
  برچسب ها :بازاریابی